Ръководство за оптимизиране на
BIOS функциите на дънните платки


BIOS (Basic Input Output System) - началният екран на AMI / Award BIOS * има общо взето следният вид:

Меню SOFT MENU III

    

PC Health Status

Standard CMOS Setup

Frequency / Voltage Selection

BIOS Features Setup

Load Fail-Safe defaults

Chipset Features / Advanced Chipset Setup

Load Optimal / Performance defaults

Power Management Setup

Set Supervisor Password

PnP / PCI Configuration

Set User Password

Integrated Peripherals

Save Setting and Exit

* Това са най-често срещаните имена на менютата; в зависимост от версията на BIOS-а на дънната ви платка, някои от тях може да не присъстват (особено, ако BIOS-ът е по-стар).

** Присъства само при дънните платки на ABIT и представлява специфична фирмена технология, позволяваща софтуерна промяна на важни настройки на процесора (CPU), чипсета, паметта (RAM) и системната шина (FSB).

BIOS (Basic Input Output System) е софтуер, който се намира във FLASH (софтуерно) програмируем чип (EEPROM) на дънната платка. Той стартира (BOOT-ва) компютъра, изпълнява POST (Power On Self Test) процедурата, има управляващи буфери, служещи за изпращане на информация чрез паметта към всяко устройство (device), което има нужда от нея, за да се инициализира. Разбира се, той съхранява всички необходими настройки за правилното функциониране на системата, както и за нейната преконфигурация при нужда. След като изпълни функциите си той предава управлението на операционната система (OS). В BIOS се влиза като при стартиране се натисне и задържи клавиша DEL или в зависимост от системата с друг клавиш(и).


Съпътстващата документация, ако е налична, обикновено описва всички менюта (или само ги отбелязва) на BIOS. Често пъти обаче отсъстват обяснения коя опция за какво служи и какво може да се постигне с промяната й. Това ръководство ще се допълва и актуализира непрекъснато. На всеки, който разполага с не отразена до момента информация, открил е някаква неточност (т.е. иска да направи КОНСТРУКТИВНА критика) или има някакъв въпрос по темата, ще бъде обърнато подобаващо внимание на дадения адрес за контакт.


 

Меню SOFT MENU III


·         Подменю CPU operating speed

o        Multiplier Factor - управление на множителя. Позволява overclock чрез промяната му и в резултат работа на процесора над номиналната му честота.*

o        CPU FSB/PCI Clock - управление на честотата на системната шина, PCI шината и отношението между тях. Позволява задаване на на по-високо или по-ниско отношение между честотата на системната шина (FSB) и честотата на PCI-шината плавно (през 1 MHz). Чрез тази опция системата може да се "overclock-ва по шина (FSB)", което дава по-добри резултати, тъй като се повишава не само работната честота на FSB (оттам и на процесора), но и тази на AGP, PCI и SDRAM-паметта. В зависимост от периферията обаче може да има и повече проблеми при този метод, тъй като някой (или няколко) от компонентите може да не издържи на по-високата работна честота.

o        CPU FSB Plus (MHz) - позволява фина настройка (tuning) на честотата на системната шина през 1 MHz и се използва за overclock на системата.

o        Speed Error Hold - използва се за проверка на зададените стойности - ако те са грешни системата ще спре и ще изчака коригирането им.

·         Подменю CPU Power Supply

o        CPU Default - захранващото напрежение на процесора (Vcore) ще е номинално за съответния процесор

o        User Define - позволява задаване на на по-високо (или по-ниско) Vcore и Vi/o от потребителя със стъпка 0.025V и се използва при екстремен overclock на процесора за постигане на стабилна работа на системата.

·         Подменю Fast CPU Command Decode

o        Normal - декодира адрес 1T по-бавно и гарантира по-добра стабилност

o        Fast - декодира адрес 1T по-рано и предполага по-бърза работа, но обикновено с компромис на стабилността.

·         Подменю CPU Drive Strength

o        0/1/2 по подразбиране (default setting)/3 - чрез тази опция се управлява скоростта на трансфер на данни между процесора (CPU) и северния мост (North Bridge) на чипсета. Колкото по-малка е стойността, толкова по-бърз е трансфера. Полезна настройка за забързване на системата.

·         Подменю Force 4-Way Interleave - тази опция присъства само на дънни платки с VIA чипсети и служи за повишаване на производителността на работата на чипсета с паметта.

o        Enable - включва 4-Way Interleave

o        Disable - изключва 4-Way Interleave

·         Подменю DRAM 4-K Page Mode - повишава производителността на RAM-паметта, ако тя е произведена по 64MBit технология.

o        Enable - включва DRAM 4-K Page Mode .

o        Disable - изключва DRAM 4-K Page Mode (по подразбиране) .

·         Подменю DRAM Clock

o        Host CLK - Честотата, на която работи RAM-паметта е равна на честотата на системната шина (FSB), стойност по подразбиране.

o        HCLK + PCI CLK - Честотата, на която работи RAM-паметта е сбор от честотата на системната шина (FSB) и честотата на PCI-шината.

* Процесорите на INTEL Pentium II (изключение правят съвсем малка част от начално произведените P II 233 и 266), Celeron и по-новите такива са с фабрично заключен множител, който НЕ МОЖЕ да се сменя. Тези процесори могат да се издуват само по шина (FSB).

Процесорите на AMD Athlon, Duron и следващите им модификации трябва да "се отключат", за да могат да се overclock-ват посредством множителя. За целта при тези на SocketA трябва да се съединят четирите мостчета L1 на процесора.


 

 

 

Меню Standard CMOS Setup


Primary Master/Primary Slave/Secondary Master/Secondary Slave HDD - Интегрираният (или включен на някой от ISA/VLB/PCI слотовете) дисков контролер осигурява два (при старите ISA контролери един - Primary) канала (Primary и Secondary) за включване на твърди дискове (HDD) или други IDE устройства. На всеки канал може да се включат две такива устройства, като първо (Master) и второ (Slave). Конфигурирането им става или автоматично, или (при старите платки) ръчно. Всички съвременни платки откриват и конфигурират тези устройства автоматично посредством HDD Auto Detection и/или установяване на опция Auto за съответното устройство.

·         Auto - автоматично откриване и конфигуриране на устройството.

·         None - на съответното място няма устройство

·         Manual - ръчно конфигуриране. При тази опция ще трябва ръчно да се въведат следните параметри:

o        CYLS - брой на цилиндрите.

o        HEADS - брой на четящите/записващи глави

o        PRECOMP - прекомпенсация при запис (Write precompensation).

o        LANDZ - Landing Zone.

o        SECTOR - брой на секторите

o        MODE - използва се за указване дали устройството е с по-голям обем от 528MB, като опциите съответно са:

§         NORMAL - за устройства с обем по-малък от 528MB и имащи по-малко от 1024 цилиндъра.

§         LARGE - за устройства, които не поддържат LBA, но имат повече от 1024 цилиндъра.

§         LBA (Logical Block Addressing ) - за устройства, поддържащи този режим. Всички съвременни BIOS-и и харддискове го поддържат, за старите платки, чиито BIOS-и не поддържат LBA е нужно DOS-базирано програмно осигуряване.

·  Drive A / Dive B - тук се указва вида на флопи (FDD) устройствата, които са инсталирани на съответната система. Възможните опции са:

·         360KB/5.25 inch

·         1.2MB/5.25 inch

·         720KB/3.5 inch

·         1.44MB/3.5 inch

·         2.88MB/3.5 inch

·  Floppy 3 Mode Support - това е флопи-устройство с японски стандарт, работещо с дискети с капацитет 1.2MB. Възможните опции са:

·         Disabled - не е инсталирано такова устройство.

·         Drive A - устройство инсталирано като флопи А.

·         Drive B - устройство инсталирано като флопи B.

·         Both - инсталирани устройства като флопи А и В.

·  Video - тази опция указва вида на видеокартата, инсталирана на системата. Възможните опции са:

·         EGA/VGA - EGA, PGA, VGA, SEGA или SVGA видеоадаптери.

·         CGA 40 - CGA в режим 40 колони

·         CGA 80 - CGA в режим 80 колони

·         MONO - за монохромни (Hercules или MDA) видеоадаптери.

·  Error Halt - чрез тази опция се избира дали системата ще спре, ако открие грешка при включване. Възможните опции са:

·         No errors - системата няма да спре при стартиране дори да са открити грешки при стартиране.

·         All errors -системата ще спре при откриване на грешка при стартиране.

·         All, But Keyboard - системата няма да спре при откриване на грешка с клавиатурата, но ще спре при всяка друга грешка.

·         All, But Diskette - системата няма да спре при откриване на грешка с флопи-устройствата, но ще спре при всяка друга грешка.

·         All, But Disk/Key - системата няма да спре при откриване на грешка с твърдия диск(ове), но ще спре при всяка друга грешка.

·  Memory - тази опция показва само визуално (не може да се променя) размера на RAM-паметта и се определя при POST-процедурата. Присъства информация за четирите основни вида (Base, Extended, Expanded и HMA - High Memory Area) памет, както и общата сума на инсталираната RAM-памет.


 

 

BIOS Features Setup


·                     Anti Virus Protection / Virus Warning - вградена антивирусна защита (не при всички платки тази опция присъства), която защитава MBR (Master Boot Record) и таблицата на дяловете (partition table). Ако е включена, при опит на вирус или някаква друга програма да модифицира тези области, тя Ви информира за това. Опцията НЕ защитава другите области на диска и следва да се ползва само, ако операционната система е DOS, а при операционни системи тип Win9.x (или други, които не прихващат INT 13) трябва да е изключена, защото ще се появят проблеми с програми, изискващи достъп до MBR. Също така опцията няма никакъв ефект при дискове UDMA 66/100/133 или такива със SCSI интерфейс или RAID, инсталирани на външни контролери.

o                    Enabled - антивирусната защита е включена.

o                    Disabled - антивирусната защита е изключена.

·                     CPU Internal Cache / CPU Level 1 Cache - включва или изключва първичния (LI cache) кеш на процесора. Изключването му е целесъобразно само при търсене на причина за нестабилна работа и подозрение за грешки в кеша на процесора или при издуване (overclocking) - иначе просто ще "скопите" системата.

o                    Enabled - L1 кеша е включен (стойност по подразбиране).

o                    Disabled - L1 кеша е изключен.

·                     External Cache/CPU Level 2 Cache - включва или изключва вторичния (L2 cache) кеш на процесора (или дънната платка - при Socket 7 и по-старите архитектури L2 кеша не е интегриран в процесора, а в нея). Казаното по-горе важи в пълна сила и за тази опция.

o                    Enabled - L2 кеша е включен (стойност по подразбиране).

o                    Disabled - L2 кеша е изключен.

·                     CPU L2 Cache ECC Checking - включва или изключва функцията за корекция на грешки ECC (error correction code) на данните, съхранявани в L2 кеша на процесора и не присъства при всички дънни платки. Открива и коригира грешни данни,съхранявани в един бит и открива, но не коригира грешни данни, съхранявани в два бита. Това води до забавяне на системата, но то е толкова малко (особено при съвременните процесори), че може да се пренебрегне изобщо. Препоръчително е тази опция да е винаги включена, особено при издуване, когато вероятността от грешки е по-голяма заради работата на процесора на по-висока честота от предвидената.

o                    Enabled - ECC-метода за корекция на грешки е включен (стойност по подразбиране).

o                    Disabled - ECC-метода за корекция на грешки е изключен.

·                     Processor Number Feature - разрешава или забранява прочитането на серийния номер на процесорите на INTEL Pentium III от външни програми и естествено присъства само при дънни платки с тази архитектура. Служи като идентификатор при предаването на персонални и защитени данни, когато това се налага.

o                    Enabled - разрешава прочитането на серийния номер на процесора.

o                    Disabled - забранява прочитането на серийния номер на процесора.

·                     Quick Power on Self Test - ускорено/нормално извършване на POST-процедурата. При ускореното извършване на POST някои тестове ще бъдат форсирани, а други пропуснати с цел по-бърза инициализация на системата при включване. Препоръчва се при промяна в конфигурацията и добавяне на хардуерни модули тази опция временно да се установява на нормално извършване на POST за по-прецизен тест, след което да се връща на ускорена POST-роцедура.

o                    Enabled - ускорено извършване на POST-процедурата.

o                    Disabled - нормално извършване на POST-процедурата.

·                     Boot Sequence/First, Second, Third Boot Device - определяне на последователността на устройствата за начално зареждане, от които BIOS-а ще търси операционната система, която се зарежда след стартиране. Дънните платки с интегриран RAID контролер обикновено са оборудвани с BIOS, управляващ и RAID контролера, даващ възможност да се избере и стартиращо устройство, свързано към него (при тях присъства опцията Boot Sequence EXT Means, която заедно с Boot Other Device дава възможност да се зареди и от устройство, който е свързано към RAID контролера). Трябва да се отбележи също така, че съвременните ОS се разпространяват на bootable CD (медия, която позволява стартирането и зареждането на ОS от самото CD-ROM устройство, като разбира се дънната платка трябва да поддържа зареждане от CD-ROM). Естествено в този случай за първо устройство за зареждане се избира CD-ROM и след проверката на BIOS дали медията, поставена в устройството, е bootable, ще зареди от нея. Възможно е също да се стартират различни OS, намиращи се на различни устройства посредством смяна на реда на устройствата за начално зареждане. Достъпни са множество различни комбинации, покриващи обикновено всички възможности за избор на устройство, като при неоткриване на операционна система на първото зададено устройство BIOS-а претърсва второто (ако е разрешена опцията Boot Other Device - виж по-долу) третото устройство, зададено в съответната конфигурация. След откриването на операционна система тя се стартира и търсенето се прекратява, като следващите зададени устройства се игнорират. Ако обаче OS не е открита в нито едно от зададените устройства, зареждането прекъсва и се извежда съобщение от типа "Non bootable disk. Replace and press any key to continue" (обикновено при ненамиране на системна дискета във флопито) , "No system or disk error" или "Missing operating system".

o                    C only - най-често срещана ситуация, OS се търси само в устройство C, за бързо зареждане.

o                    A, C, SCSI - OS се търси първо на у-во А, след това на у-во C, трето е SCSI у-во.

o                    C, A, SCSI - OS се търси първо на у-во C, след това на у-во А, трето е SCSI у-во.

o                    C, CD-ROM, A - ОS се търси първо на у-во C, след това на CD-ROM у-во, трето е у-во А.

o                    CD-ROM, C, A - ОS се търси първо на CD-ROM у-во, след това на у-во C, трето е у-во A.

o                    D, A, SCSI - ОS се търси първо на у-во D, след това на у-во A, трето е SCSI у-во.

o                    E, A, SCSI - ОS се търси първо на у-во E, след това на у-во A, трето е SCSI у-во.

o                    F, A, SCSI - ОS се търси първо на у-во F, след това на у-во A, трето е SCSI у-во.

o                    SCSI, A, C - ОS се търси първо на SCSI у-во, след това на у-во A, трето е у-во C.

o                    SCSI, C, A - ОS се търси първо на SCSI у-во, след това на у-во C, трето е у-во A.

o                    A, SCSI, C - ОS се търси първо на у-во A, след това на SCSI у-во, трето е у-во C.

·                     Boot Other Device - указва дали BIOS да продължи търсенето на устройства за начално зареждане от списъка, ако зареждането от първото устройство е неуспешно.

o                    Enabled - продължава търсенето на устройства при неуспешно зареждане от първото.

o                    Disabled - прекратява търсенето на устройства при неуспешно зареждане от първото.

·                     Swap Floppy Drive - при наличие на две флопидискови (FDD - Floppy Disk Drive) устройства в системата позволява логическото им разместване (обръщане) без да се налага хардуерна намеса (разместване на кабели), т.е. устройство А става устройство B и обратно.

o                    Enabled - позволява разместване на логически устройства А и В.

o                    Disabled - забранява разместване на логически устройства (стойност по подразбиране).

·                     Boot up Floppy Seek - включва или изключва проверка на BIOS за налични FDD-устройствa при стартиране на системата, прави се и проверка дали намерените устройства са с 40 или 80 пътечки. Ако не бъдат намерени устройства при проверката се издава съобщение за грешка.

o                    Enabled - включва проверката за налични FDD-устройствa.

o                    Disabled - изключва проверката за налични FDD-устройствa (стойност по подразбиране).

·                     Boot up Numlock Status - включва или изключва клавиша NUM Lock при стартиране на системата, с което се указва какво да е работното състояние на секцията keypad на клавиатурата - цифрово или стрелково.

o                    Enabled - включва NUM Lock - цифрово работно състояние на keypad.

o                    Disabled - изключва NUM Lock - стрелково работно състояние на keypad.

·                     Typematic Rate Settings - позволява контрол върху управлението на функцията за повторение при натиснат и задържан клавиш.

o                    Enabled - разрешава контрола на функцията за повторение (виж следващите две опции).

o                    Disabled - забранява контрола, ползват се стойности по подразбиране.

·                     Typematic Rate (Chars/sec) - управлява периода на повторение на натиснат и задържан клавиш на клавиатурата (знака в секунда). Опцията е активна само при разрешена опция Typematic Rate Settings.

o                    6 / 8 / 10 / 12 / 15 / 20 / 24 / 30 (по подразбиране).

·                     Typematic Delay - управлява интервала на задържане (в милисекунди) преди започването на повторение на символа при натиснат клавиш от клавиатурата. Опцията е активна само при разрешена опция Typematic Rate Settings.

o                    250 (по подразбиране) / 500 / 750 / 1000.

·                     Security Option - тази опция позволява да се ограничи достъпа до BIOS и/или до цялата система от неоторизиран достъп чрез въвеждане на парола (User / Supervisor password, които ще бъдат разгледани в съответните менюта).

o                    Setup - неоторизирани потребители няма да бъдат допуснати до настройките на BIOS без парола, но зареждането на OS ще протече по нормалния начин без ограничения.

o                    System/Always - неоторизирани потребители няма да бъдат допуснати нито до настройките на BIOS, нито до зареждане на OS без парола.

·                     Gate A20 Option - определя начина, по който се управлява адресна линия A20, осигуряваща достъпа до областта HMA (High Memory Area) на RAM-паметта. При старият начин управлението му се осъществява от клавиатурния контролер, което първо е бавно, второ е опасно в някои случаи. При съвременните системи контрола върху A20 се извършва от чипсета, което е доста по-бързо и по-сигурно решение. За обратна съвместимост обаче старият начин не е премахнат, а просто има свобода за превключване между двата начина.

o                    Fast - адресна линия A20 се управлява от чипсета (стойност по подразбиране).

o                    Normal - адресна линия A20 се управлява от клавиатурния контролер.

·                     PCI/VGA Palette Snoop - тази опция се използва в случаи, в които има инсталирани повече от едно VGA-устройства, които работят на различни шини. Всяко устройство може да управлява данните от процесора на всеки набор от регистри на палитра за всяко видео-устройство и ако опцията е разрешена синхронизира цветовите палитри между PCI и VGA-шините. Полезна е само при наличие на видеоадаптер на PCI шина, който се ползва съвместно с VGA-устройство на ISA шина (MPEG-декодер например) и предотвратява възникване на проблеми с видео дисплея след използване на ISA-базираното VGA-устройство. Трябва да бъде разрешена и при ползване на ISA-базирани видеоадаптери, който изискват VGA palette snooping. В противен случай трябва да бъде забранена, както е и по подразбиране.

o                    Disabled - опцията е забранена (стойност по подразбиране).

o                    Enabled - опцията е позволена.

·                     OS Select for DRAM >64MB - тази опция служи за указване на операционна система при наличие на повече от 64MB RAM-памет ако на системата ще се инсталира операционна система OS/2, която се отличава от другите OS по начина на управление на оперативната памет с обем над 64MB. Ако на системата има друга OS стойността е по подразбиране.

o                    Non-OS/2 - операционната система НЕ Е OS/2 (стойност по подразбиране).

o                    OS/2 - операционната система Е OS/2.

·                     Video BIOS Shadow - позволява копирането на бавния BIOS ROM на видоадаптера да се копира в бързата RAM-памет с цел по-бърз достъп. Процесора прочита данните през 64 bit DRAM шина, като за целта се заделят 32kB от паметта. Това обаче важи за стари видеокарти (обикновено на ISA слот), при съвременните такива обаче това си е просто губене на памет без никакъв смисъл.

o                    Enabled - позволява копирането на BIOS ROM в RAM-а.

o                    Disabled - забранява копирането на BIOS ROM в RAM-а (стойност по подразбиране).

·                     System BIOS Shadow - абсолютно аналогична на по-горната опция с тази разлика, че в RAM-паметта се копира системния BIOS на дънната платка. Тук в пълна сила важи казаното по-горе.

o                    Enabled - позволява копирането на системния BIOS в RAM-паметта.

o                    Disabled - забранява копирането на BIOS-а в RAM-паметта (стойност по подразбиране).

·                     C8000 ~ CBFFF Shadow/D0000 ~ DFFFF Shadow - разрешава или забранява резервирането на съответния блок памет от адресна редица, при което той ще бъде забранен за ползване от OS. Използва се само при включени Video BIOS Shadow и System BIOS Shadow. При съвременните OS тези опции не се използват, тъй като OS общуват с хардуера по различен начин, заобикаляйки BIOS, така че от включването им няма смисъл.

o                    Disabled - забранява резервирането (стойност по подразбиране).

o                    Enabled - разрешава резервирането.

·                     Delay For IDE (Initial) - някои по-стари IDE-устройства искат повече време за развъртане, за да бъдат инициализирани правилно от BIOS. Тази опция указва колко време да се изчака за правилна инициализация на тези устройства. Колкото по-малка е стойността, толкова по-бързо ще се извърши инициализацията, но при наличие на бавни IDE-устройства те няма да бъдат инициализирани правилно.

·                     Report No FDD for Win95 - позволява стартирането на OS Windows без флопи-устройство.

o                    Disabled - стойност по подразбиране.

o                    Enabled - BIOS няма да информира Windows за липсващо флопи-устройство.

·                     HDD SMART Capability - позволява използването на технологията SMART (Self Monitoring Analysis And Reporting Тechnology), която всички съвременни твърди дискове поддържат. Технологията позволява активно следене на състоянието на твърдият диск(ове) и ранно предсказване и предупреждение преди появата на хардуерна повреда на устройството. Дръжте тази опция включена, освен ако нямате основателна причина да я изключите.

o                    Enabled - позволява SMART Capability (стойност по подразбиране).

o                    Disabled - забранява SMART Capability.


Меню Chipset Features Setup
(Advanced Chipset Setup)


·         DRAM Timing/Bank 0/1/2/3 DRAM Timing - определяне на скоростта на работа (тайминг) на отделните модули/банки памет. Някои дънни платки показват отделни полета за всяка банка и при тях е възможно да се използуват съвместно RAM-памети с различна скорост или вид. На по-новите дънни платки се прилага обща скорост за съответната банка. При тази опция е важно да се зададат стойности, съответстващи на спецификациите на съответните RAM-модули, в противен случай системата ще стане нестабилна или изобщо няма да "запали". И обратното - колкото по-бърза памет е инсталирана, толкова по-бързи настройки могат да се зададат. Спецификациите съответно са: PC100 - 10ns, PC133 - 7.5ns, PC166 - 6ns.

o        8/10 ns / Normal / Medium / Fast / Turbo - избират се в зависимост от вида на паметта.

·         SDRAM Bank Interleave - настройва режима interleave на SDRAM-интерфейса (тази опция присъства само на дънни платки с VIA чипсети), като позволява банките SDRAM-памет да редуват циклите си на опресняване и достъп. Ако при едната банка памет се извършва цикъл на опресняване, втората банка може да се намира в цикъл на отговор на запитване, а друга в режим на прочитане на данни. Това увеличава бързодействието на RAM-паметта, маскирайки времето на опресняване за всяка банка, в резултат на което данните от всички заявки ще постъпят от SDRAM последователно, без да има такт на изчакване между тях. Резултатът е значително ускоряване бързодействието на системата, вариращо в зависимост от това дали се ползва 2-Way или 4-Way interleave. Съвременните модули памет DIMM SDRAM са с по 2 или 4 банки (banks), като това зависи от броя и организацията на чиповете, от които те са изградени. Обикновено двубанкови са модулите памет с обем до 32 MB, а тези с обем 64 MB и повече са четирибанкови. Ако се използва единичен двубанков модул памет, следва да се включи опцията 2-Way, а ако в системата има два такива модула се включва опцията 4-Way. Наличието на всякакви четирибанкови модули позволява включването на опция 4-Way. >

o        Disabled - изключва режима interleave (използва се при некачествена SDRAM, стойност по подразбиране).

o        2-Way/2-Bank - включва 2-Way interleave, ползва се при единичен двубанков модул памет.

o        4-Way/4-Bank - включва 4-Way interleave, ползва се при два двубанкови/един или повече четирибанкови модули памет.

·         SDRAM CAS Latency / SDRAM Cycle Length - контролира латентността (в цикли - CLKs) на сигнала CAS (адрес на колоната Strobe, Column Address Strobe) в зависимост от броя на синхронизиращите импулси, които се натрупват до момента на извършване на операция четене (read command) от SDRAM след момента на получаването на заявката за изпълнението и. Т.е. колкото по-малка е латентността, толкова по-бързо се изпълнява операцията. За бърза памет е подходяща стойност 2, за бавна памет - стойност 3.

o        2 - при бърза SDRAM, повишава бързодействието.

o        3 - при бавна SDRAM, подобрява стабилността (стойност по подразбиране).

·         SDRAM RAS To CAS Delay - контролира забавянето между сигналите RAS (адрес на редицата STROBE, Row Address Strobe) и CAS (адрес на колоната STROBE, Column Address Strobe). Това забавяне настъпва при операции четене, запис и опресняване на SDRAM-паметта. Естествено намаляването на забавянето подобрява бързодействието, докато увеличаването му го намалява.

o        2 - при бърза SDRAM, повишава бързодействието.

o        3 - при бавна SDRAM, подобрява стабилността (стойност по подразбиране).

·         SDRAM Cycle Time Tras/Trc - контролира минимума от цикли, които са изискани за TRAS и TRC на SDRAM-паметта. Стойността по подразбиране е 6/8, при която се постига по-стабилна работа (и бързодействието намалява), а при стойност 5/6 циклите на SDRAM са по-бързи и има опасност да не оставят редицата отворена достатъчно дълго за завършване на операциите. Това е особено валидно при честоти над 100MHz, затова е добре чрез проби да се постигне стабилна работа при оптимално бързодействие.

§         TRAS се отнася към редицата активно време (Row Active Time) на SDRAM, което е продължителност на периода на трансфер за данни на редицата, известно още като минимум широчина на пулс на RAS (Minimum RAS Pulse Width).

§         TRC се отнася към времето за цикъл на редицата (Row Cycle Time) на SDRAM, което определя продължителността на цикъла редицата отворена - редицата опреснена.

o        6/8 - при бавна SDRAM, максимум стабилност (стойност по подразбиране).

o        5/7 - при бърза SDRAM, балансиран вариант.

o        5/6 - при много бърза SDRAM, максимум бързодействие.

·         SDRAM RAS Precharge Time - контролира броя цикли, нужни на RAS да акумулира зареждане преди SDRAM да се опресни. Намаляването на Precharge Time на 2 подобрява производителността, но ако тази стойност не е достатъчна на инсталираната SDRAM да се опресни правилно тя няма да се справи със задържането на данни и ще предизвика нестабилност на системата.

o        2 - при бърза SDRAM, повишава бързодействието.

o        3 - при бавна SDRAM, подобрява стабилността (стойност по подразбиране).

·         SDRAM Page Closing Policy/SDRAM Precharge Control - определя дали процесора или самата SDRAM-памет контролира препълването си.

o        All Banks - всички цикли на процесора към SDRAM-паметта ще завършват с команда All Banks Precharge към SDRAM-интерфейса. Подобрява стабилността, но намалява бързодействието.

o        One Bank - SDRAM-паметта сама контролира препълването си. Намаляват се броя на врем

o        ената за препълване на SDRAM, които при многобройните цикли на процесора към SDRAM могат да настъпят преди тя да се нуждае от опресняване. Подобрява бързодействието, но намалява стабилността.

·         SDRAM Leadoff Command - контролира времето, което е нужно преди данните, складирани в SDRAM да станат достъпни. За бърз достъп до SDRAM подходящата стойност е 3, за бавна памет и при опасност от нестабилност - стойност 4.

o        3 - при бърза SDRAM, повишава бързодействието.

o        4 - при бавна SDRAM, подобрява стабилността (стойност по подразбиране).

·         DRAM Read Latch Delay - въвежда малко забавяне преди системата да прочете данни от SDRAM. Тази функция е въведена за улеснение при използването на SDRAM-модули с нестандартни тайминги и е препоръчително да не се разрешава, ако не се ползва нестандартна SDRAM. Ако обаче такива модули са инсталирани опцията следва да се разреши.

o        Disabled - опцията е изключена (стойност по подразбиране).

o        Enabled - опцията е включена.

·         DRAM Interleave Time - контролира синхронизирането при четене на следващата банка данни при включена опция SDRAM Bank Interleave (виж по-горе). Снижаването на времето за синхронизация увеличава бързодействието, увеличаването повишава стабилността.

o        0ms - увеличава бързодействието.

o        0.5ms - повишава стабилността.

·         DRAM Data Integrity Mode/Memory Parity/ECC Checking - включва или изключва функцията за корекция на грешки ECC (error correction code) на данните, съхранявани в RAM-паметта. Открива и коригира грешни данни, съхранявани в един бит и открива, но не коригира грешни данни, съхранявани в два бита. Изисква наличието на ECC RAM и е препоръчително да е винаги включена, особено при overclock.

o        Enabled - ECC-метода за корекция на грешки е включен (стойност по подразбиране).

o        Disabled - ECC-метода за корекция на грешки е изключен.

·         Read Around Write - позволява промяна на адресирането при четене на данни от процесора. Ако съответните данни от оперативната памет се дублират в кеша, то четенето им ще се извърши от кеша, а не от оперативната памет. При този метод се съкращават ненужни операции посредством специфични транзакции, което намалява латентността и повишава пропускателната способност на шината, като сериозно ускорява бързодействието.

o        Enabled - позволява промяна на адресирането (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява промяна на адресирането.

·         Memory Hole 15M-16M - Някои специални ISA-базирани контролери изискват тази област от паметта за коректна работа. Разрешаването на тази опция резервира областта 15-16 MB за ползване от тези контролери, като при някои дънни платки не позволява на OS ползването на останалата оперативна памет, независимо колко е тя. Затова не се препоръчва разрешаване на тази опция ако това не се налага.

o        Disabled - забранява резервирането на областта 15-16 MB (стойност по подразбиране).

o        Enabled - позволява резервирането на областта 15-16 MB.

·         8-bit I/O Recovery Time - задава броя възстановяващи цикли (CLKs) между всеки последователен 8-битов входно/изходен (I/O) цикъл към ISA-шината. Тъй като PCI-шината е доста по-бърза от ISA-шината е необходимо да се добавят допълнителни възстановяващи цикли между всеки последователен PCI-произхождащ входно/изходен (I/O) цикъл с цел синхронизация на работата на устройства, опериращи на различните шини. По подразбиране се добавят 3.5 възстановяващи цикъла (CLKs) между всеки последователен 8-битов входно/изходен (I/O) цикъл към ISA-шината, като тази оция позволява да се прибавят повече цикли при нужда, ако има проблеми при работата на 8-битови ISA контролери. Тази опция не оказва влияние на работата на системата ако не се ползват ISA-базирани контролери.

o        NA (стойност по подразбиране), 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

·         16-bit I/O Recovery Time - задава броя възстановяващи цикли (CLKs) между всеки последователен 16-битов входно/изходен (I/O) цикъл към ISA-шината. Тъй като PCI-шината е доста по-бърза от ISA-шината е необходимо да се добавят допълнителни възстановяващи цикли между всеки последователен PCI-произхождащ входно/изходен (I/O) цикъл с цел синхронизация на работата на устройства, опериращи на различните шини. По подразбиране се добавят 3.5 възстановяващи цикъла (CLKs) между всеки последователен 16-битов входно/изходен (I/O) цикъл към ISA-шината, като тази оция позволява да се прибавят повече цикли при нужда, ако има проблеми при работата на 16-битови ISA контролери. Тази опция не оказва влияние на работата на системата ако не се ползват ISA-базирани контролери.

o        NA (стойност по подразбиране), 1, 2, 3, 4

·         Passive Release - управлява достъпа на процесора до PCI-шината и контролира латентността на ISA-шината. Ако опцията е позволена, процесора има паралелен достъп до PCI и ISA-шината. В противен случай паралелния достъп е забранен. За оптимален режим на работа опцията е позволена, забранява се при проблеми с работата на ISA-базирани периферни устройства.

o        Enabled - позволява паралелния достъп (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява паралелния достъп.

·         PCI Delayed Transaction/PCI 2.1 Compliance - контролира латентността на PCI-циклите към и от ISA-шината, изискващи повече време за завършване, което води до забавяне на PCI-шината. Разрешава на 32-битовия буфер за запис на чипсета да поддържа отложените транзакционни цикли. Това позволява буферирането на заявките към и от ISA-шината и освобождава PCI-шината за изпълнение на други заявки по същото време. За оптимален режим на работа и задоволяване на изискванията на PCI 2.1 спецификациите опцията е позволена, забранява се при проблеми с работата на PCI-контролери или когато се използват ISA-контролери, които не са PCI 2.1 съвместими.

o        Enabled - опцията е включена (стойност по подразбиране).

o        Disabled - опцията е изключена.

·         PCI Master Pipeline Req/PCI Pipeline/Byte Merge - използва се за сливане на 8 и 16 битови данни, постъпващи по PCI-шината, преди те да постъпят в 32 битов формат за обработка в процесора, като ускорява работата на PCI-базираните контролери, по специално видеокарти.

o        Enabled - позволява сливането (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява сливането.

·         P2C/P2C Concurrency - позволява включването на CPU to PCI и PCI to CPU concurrency.

o        Enabled - позволява P2C/P2C Concurrency (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява P2C/P2C Concurrency.

·         Fast R-W Turn Around - намалява забавянето, което се получава когато процесорът първо чете от RAM-паметта и тогава пише в нея. Обикновено съществува допълнително забавяне, свързано с това превключване при четене и запис. Когато опцията се включи забавянето при превключване се намалява, което води до повишаване на бързодействието. Ако обаче SDRAM не може да се справи с бързото превключване ще предизвика нестабилност на системата.

o        Enabled - позволява бързото превключване, повишава бързодействието.

o        Disabled - забранява бързото превключване (стойност по подразбиране).

·         Video Bios Cacheable - позволява кеширането на област C0000h-C7FFFh от видео BIOS в бързия L2 кеш. Това не води до повишаване на бързодействието, тъй като OS заобикаля BIOS, използвайки графичния драйвер за директен достъп до графичния хардуер. Няма необходимост от такова кеширане, което ще заеме (и изхаби) част от обема на L2 кеша. Нещо повече, ако някоя програма запише данни в тази област това ще доведе до забиване на системата. Тази функция е валидна само при включен Video BIOS shadow.

o        Disabled - забранява кеширането (стойност по подразбиране).

o        Enabled - позволява кеширането.

·         System BIOS Cacheable - позволява кеширането на област F0000h-FFFFFh от системния BIOS в бързия L2 кеш. Това не води до повишаване на бързодействието, тъй като OS не ползват често информация от BIOS при работата си. Няма необходимост от такова кеширане, което ще заеме (и изхаби) част от обема на L2 кеша. Нещо повече, ако някоя програма запише данни в тази област това ще доведе до забиване на системата. Тази функция е валидна само при включен System BIOS shadow.

o        Disabled - забранява кеширането (стойност по подразбиране).

o        Enabled - позволява кеширането.

·         Video RAM Casheable - позволява кеширане на паметта на видеоконтролера бързата L2 кеш . Кеширането на видеопаметта наистина намалява времето на достъп до данните, но не води до повишаване на бързодействието. Съвременните видеокарти имат пропускателна способност на паметта от порядъка на 6 GB/сек., а L2 кеша - над 20 GB/сек. Въпреки това остават ограниченията от 0.8GB/s (64bit x 100MHz) при 100 MHz SDRAM и 1.06GB/s (64bit x 133MHz) при 133 MHz SDRAM и максималната пропускателна способност от 1.06 GB/сек. на AGP 4x шината, през която данните от видеопаметта се копират. Оттук следва, че да се кешира видеопаметта е безсмислено. Тук също има опасност някоя програма да запише данни в тази област и това ще доведе до забиване на системата.

o        Disabled - забранява кеширането (стойност по подразбиране).

o        Enabled - позволява кеширането.

·         AGP Aperture Size (MB) - определя размера на AGP апертурата. Апертурата е част от диапазона на адресираната памет на PCI (PCI memory adress range), използвана като адресно пространство за графичната памет и определя максималното количество RAM-памет, резервирана от графичната карта за съхранение на текстури. В най-общия случай апертурата се определя по следния начин: максималното количество използваема AGP памет X 2 плюс 12MB. Това значи,че максималното количество използваема AGP памет е по-малко от половината от размера на AGP апертурата, защото системата се нуждае от AGP памет (която не е кеширана) плюс равно количество записана комбинирана област памет и още 12MB за виртуално адресиране. Това е адресно пространство, а не физическа памет, която е използвана. Физическата памет се разпределя и освобождава динамично само при заявка на Direct3D за "създане 7на не-местна повърхност" (create non-local surface). Повърхностите се създават първо в локалната видеопамет и когато я заемат изцяло създаването им продължава в заделеното за това количество RAM-памет (апертурата). Употребата му е автоматично оптимизирана за всяко приложение и не се използва освен ако не е нужно. Ако видеоадаптера е оборудван с малко видеопамет, размера на апертурата трябва да се увеличи до не повече от половината от размера на системната RAM-памет, в противен случай трябва да се намали (но да не бъде по-малко от 16 MB за гарантиране на безпроблемната работа на видеоадаптера), тъй като безпричинното заделяне на огромно количество памет няма да повиши бързодействието на видеосистемата. Препоръчителните стойности са в диапазона 64 MB - 128 МB. Увеличаването на размера над 128 MB не води до прираст в производителността, а намаляването и под 64 MB обикновено води до намаляване на бързодействието.

o        4, 8, 16, 32, 64 (стойност по подразбиране), 128, 256

·         AGP Mode - управлява протоколите на трансфер на AGP-шината и се избира в зависимост от поддържаните стандарти за съответния видеоадаптер. Стандартът AGP 1x (3.3v) позволява предаване на данните по шината по възходящия фронт на сигнала и при честота на AGP-шината 66 MHz има пропускателна способност 264 MB/сек (32-битова шина X 66МHz X 1). Стандартът AGP 2x (3.3V) позволява предаване на данните по шината по двата (възходящ и низходящ) фронта на сигнала, което удвоява пропускателната способност при същата (66 MHz) честота - 528 MB/сек (32-битова шина X 66МHz X 2). Стандартът AGP 4x (1.5v) има пропусквателна способност 1056 MB/сек (32-битова шина X 66МHz X 4). Това обаче е само на теория, от тази гледна точка на практика увеличаването на бързодействието не е чак толкова голямо. Все пак ако видеоадаптера поддържа по-бързите режими е препоръчително тяхното използване. В зависимост от типа на дънната платка стойността по подразбиране е различна, при по-старите чипсети липсва поддръжката на AGP 4x, а при новите чипсети на INTEL за Pentium IV (845/850) опита за слагане на видеоадаптер, неподдържащ AGP 4x ще доведе до повреда на дънната платка.

o        1x - за стари AGP видеоадаптери, неподдържащи AGP 2x/4x

o        2x - за AGP видеоадаптери, поддържащи AGP 2x, но неподдържащи AGP 4x

o        4x - за AGP видеоадаптери, поддържащи AGP 4x

·         AGP Driving Control - контролира управлението на AGP-шината, позволявайки чипсета автоматично да контролира двигателния капацитет на AGP-шината в зависимост от инсталираният видеоадаптер. При търсене на причини за нестабилност или овърклок може да се наложи ръчна настройка, при което опцията AGP Driving Value (виж по-долу) се променя в зависимост от ситуацията.

o        Auto - автоматично управление на AGP-шината (стойност по подразбиране).

o        Manual - ръчно управление на AGP-шината.

·         AGP Driving Value - при задаване на ръчно управление на AGP-шината оттук може да се контролира (иначе опцията не е активна) двигателния капацитет на AGP-шината чрез силата на сигнала. Колкото по-висока е стойността, толкова по-силен е сигналът. Диапазонът от шестнадесетични стойности (от 00 до FF) отговаря на диапазона от 0 до 255 в десетични стойности. По подразбиране стойността е DA (218), но ако се използва видеоадаптер, базиран на фамилията NVIDIA GeForce2 графични чипове (GPU) препоръчителната стойност е EA (234) или по-висока. Тази опция може да подобри стабилността при овърклок на AGP-шината, специално при видеоадаптери, работещи в режим AGP 4x и ползващи AGP sidebanding. С нея обаче трябва да се оперира много предпазливо, тъй като при овърклоната AGP-шина високите стойности могат да доведат до необратима повреда на AGP видеоадаптера. Увеличаването на стойностите на тази опция не влияе на производителността на системата, така че не е препоръчително използването й, ако това не се налага.

o        00 - FF

·         AGP Fast Writes - включва използването на нов и по-ефективен метод за прехвърляне (до 30% по-бърз трансфер) на информацията посредством заобикаляне на системната памет, позволявайки на процесора да общува директно с графичния процесор и по този начин съкращавайки пътя на данните. В настоящият момент само видеоадаптери, базирани на фамилията NVIDIA GeForce 256 и по-високите продуктови линии поддържат този метод, затова и опцията по подразбиране е забранена. Ако обаче в системата има такъв видеоадаптер и чипсета поддържа тази опция (по-старите нямат поддръжка на Fast Writes), е добре опцията да се разреши.

o        Enabled - разрешава Fast Writes.

o        Disabled - забранява Fast Writes (стойност по подразбиране).

·         CPU to PCI Write Buffer - контролира буфера за запис на процесора към PCI-шината. Ако буфера е забранен, процесора изчаква прехвърлянето на данни към PCI-шината, когато тя е готова да ги получи, тъй като системната шина е по-бърза от PCI-шината. Разрешаването на буфера позволява натрупването на данни (4 words) в очакване на готовност на PCI-шината за следващо прехвърляне, като освобождава процесора от необходимостта за изчакване на следващото прехвърляне на данни. Препоръчително е буфера да е разрешен.

o        Enabled - разрешава буфера за запис (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява буфера за запис.

·         PCI Dynamic Bursting - контролира буфера за запис на PCI-шината. Ако буфера е разрешен всяко прехвърляне на данни се записва в буфера, докато се натрупа достатъчно количество данни за един цял блок и след това се предава към PCI-шината възможно най-рано. В противен случай данните ще се прехвърлят към буфера по-късно, когато PCI-шината е свободна или когато буфера е пълен. Препоръчително е опцията да е разрешена за ускоряването на работата на PCI-шината.

o        Enabled - разрешава динамичното предаване през буфера (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява динамичното предаване през буфера.

·         PCI Master 0 WS Write - контролира интервала от време между записа на дании в PCI-шината. Ако опцията е разрешена записът се извършва незабавно (със състояние на чакане нула, 0 WaitState, WS) щом PCI-шината е готова да поеме данни. В противен случай записа се извършва с един период на задържане (1 WaitState, WS). Препоръчително е опцията да е разрешена за ускоряването на работата на PCI-шината, при търсене на възможни причини за нестабилност на системата или при овърклокинг опцията може да се изключи за улесняване работата на PCI-шината при по-високата работна честота.

o        Enabled - разрешава нулев период на задържане (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява нулев период на задържане.

·         PCI#2 Access #1 Retry - тази опция е свързана с работата на CPU to PCI Write Buffer (виж по-горе) и активира проверка на целостта на данните, записани в буфера на PCI-шината и очакващи изпращане към системната шина, както и това, дали изпращането им е било успешно. Ако изпращането е било неуспешно опцията решава дали изпращането да се повтори или да се върне за проверка. Ако е позволена буфера ще се опитва да осъществи прехвърлянето докато успее. Ако е забранена буфера ще нулира съдържанието си, ще регистрира прехвърлянето като неуспешно и процесора ще трябва да пише отново в буфера за запис. Препоръчително е опцията да е разрешена, освен ако в системата няма стари и бавни PCI устройства, генериращи множество цикли за проверка за цялостност на данните, които забавят работата на PCI-шината.

o        Enabled - разрешава проверката (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява проверката.

·         AGP Master 1 WS Read - управлява изчакването на AGP-busmaster устройство при стартиране на транзакция за четене. Препоръчително е опцията да се включи за ускоряване на производителността и да се изключи при графични аномалии и поява на пикселни "артефакти".

o        Enabled - опцията е включена.

o        Disabled - опцията е изключена (стойност по подразбиране).

·         AGP Master 1 WS Write - управлява изчакването на AGP-busmaster устройство при стартиране на транзакция за запис. Препоръчително е опцията да се включи за ускоряване на производителността и да се изключи при графични аномалии и поява на пикселни "артефакти".

o        Enabled - опцията е включена.

o        Disabled - опцията е изключена (стойност по подразбиране).

·         Master Priority Rotation - контролира достъпа на процесора до PCI-шината и начина на извършване на транзакциите при наличие на повече от едно busmaster PCI-устройство. При стойност 3 PCI достъпа на процесора до PCI-шината е най-бавен, но бързодействието на busmaster PCI-устройствата е най-голямо. При стойност 1 PCI достъпа на процесора до PCI-шината е най-бърз, но бързодействието на busmaster PCI-устройствата е най-малко.

o        1 PCI /2 PCI /3 PCI

·         PCI Latency Timer - контролира колко дълго всяко PCI-устройство ще държи шината заета преди друго устройство да може да я заеме. Колкото по-голяма е стойността, толкова по-дълго устройството ще задържа контрола върху шината. Тъй като всеки нов достъп до шината се извършва с начално забавяне преди да се извърши транзакция ниските стойности понижават ефективния капацитет на PCI-шината, докато високите го подобряват. От друга страна, когато стойността се увеличава достъпът на всяко PCI-устройство до шината е по-дълъг, а времето за отговор на тези устройства е по-малко. Това значи, че всяко PCI-устройство ще трябва да чака по-дълго преди да може да получи достъп до шината, но когато получи достъп ще може да провежда транзакциите си по-дълго време. Стойността по подразбиране е 32 цикъла (cycles), но за ускоряване на бързодействието на PCI-шината са препоръчителни стойности 64 или 128. Някои PCI-устройства обаче не могат да работят нормално при по-дълги времена на латентност и тогава стойността трябва да се намали.

o        0 - 255

·         USWC Write Posting - Опцията USWC (Uncacheable Speculative Write Combination) комбинира малки записи от данни в 64-битови записи, като намалява броя транзакции, нужни за прехвърляне на определено количество данни в линейният фрейм-буфер (framebuffer) на графичната карта. Увеличава бързодействието на PentiumPro-базирани системи и такива със стари чипсети, но е възможно да намали бързодействито на дънни платки със съвременни чипсети.

o        Enabled - опцията е включена.

o        Disabled - опцията е изключена (стойност по подразбиране).

·         Flash BIOS Protection - забранява обновяване (flash) на системния BIOS и служи за защита от случайно разваляне при неоторизиран достъп или при заразяване с вируси, които изтриват BIOS или "замазват" част от него (това е напълно достатъчно за да се сдобиете с "мъртва" дънна платка). При някои платки тази опция се дублира (или е заменена) с хардуерен превключвател (джъмпер или DIP-ключе), намиращ се на самата платка. Препоръчително е опцията да е включена и само при обновяване (flash) да се изключва, след което веднага да се включи пак.

o        Enabled - защитата е включена (стойност по подразбиране).

o        Disabled - защитата е изключена.

·         Hardware Reset Protect - забранява функционирането на бутона Reset на системата (студения Reset) и е полезна при сървъри, рутери и машини, които трябва да работят 24 часа на денонощие, като не позволява случайно (или нарочно) натискане на бутона да рестартира машината когато не трябва.

o        Enabled - бутона Reset не действа.

o        Disabled - бутона Reset действа.

·         MD Driving Strength - контролира силата на сигнала на DRAM-паметта. При по-високата стойност (Hi) сигнала e по-силен, а при по-ниската (Lo) сигнала е по-слаб. Може да се използва за повишаване двигателния капацитет на DRAM при сериозно количество инсталирани DIMM-модули (повече и/или двустранни DIMM-ове). Тогава се използва високата стойност (Hi), която може да подобри и стабилността при овърклок на шината на паметта при овърклок по шина (FSB). Увеличаването на стойностите на тази опция не влияе на производителността на системата и не се препоръчва използването на стойност (Hi) освен в гореописаните два случая.

o        Hi (High) / Lo (Low)


 

Power Management


·         Advanced Power Management (APM) - управлява глобално четирите режима на модерното енергийно управление (управление за енергоспестяване), което се осъществя от BIOS - режим заспиване (doze mode), режим готовност (standby mode), застопоряващ режим (suspend mode) и режим спиране на захранването на HDD (HDD power down mode). Позволява избиране на нужния режим или забранява APM. Стандартът е разработен е от INTEL и Microsoft за преносими компютри с автономно захранване. Позволява BIOS контролира и управлява подаването на енергия към всяко устройство, забавяйки или ускорявайки компонентите с висока енергийна консумация (процесор, HDD, дисплей и др.) в зависимост от ситуацията и състоянието на автономното захранване. При ползване на APM BIOS контролира енергийното управление, без да се интересува от OS. Въпреки името си този стандарт е остарял и съвременните OS използват ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) за контрол на енергоспестяването и в този случай APM трябва да се изключи, тъй като ще доведе до грешки и нестабилна работа.

o        Disabled - забранява APM (стойност по подразбиране).

o        User Define - позволява различни настройки за всеки режим (от 1 минута до 1 час).

o        Min Saving - дефинира максимални стойности на таймерите за всеки режим.

o        Max Saving - дефинира минимални стойности на таймерите за всеки режим.

·         PM Control by APM - определя дали BIOS да взима под внимание запитванията на APM при включено енергийно управление (PM). Ако APM не се използва тази опция трябва да има отрицателна стойност (No).

o        Yes - BIOS се съобразява с APM.

o        No - BIOS игнорира APM (стойност по подразбиране).

·         ACPI Function - ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) е най-съвременния стандарт за управление на енергоспестяването и PnP-функциите на компютърния хардуер, разработен от INTEL, Toshiba и Microsoft. При него хардуерната информация (статус) на различните устройства е достъпна за OS, като в същото време й се предоставя мощен контролен хардуерен интерфейс. Това позволява системата да бъде включвана и изключвана от наличния системен хардуер като IDE-устройства, мрежови карти, модеми, принтери, скенери, натискане на бутон на мишка, клавиатура и т.н, като при дефинирана команда BIOS автоматично извършва инициализиращия процес и стартира системата. Енергийното управление на ACPI позволява на OS да контролира и подаването на енергия на системата. За да може ACPI да е напълно функцонален е нужно драйверите на устройствата и софтуерните приложения да са ACPI-съвместими, както и OS да има пълна поддръжка на този интерфейс. Ако това не е така възниква опасност от грешки и нестабилна работа и в този случай се препоръчва забраняването на ACPI и ползването на APM.

o        Enabled - разрешава ACPI (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява ACPI.

·         ACPI Syspend Type - дефинира начина на работа на ACPI. Възможностите са S1 (POS, Power On Suspend) и S3 (STR, Suspend to RAM). При S1(POS) се намалява напрежението, подавано към процесора и той работи в режим на намалена вътрешна тактова честота, а при S3(STR) се системата се изключва, като захранване се подава само на RAM-паметта, където се записва състоянието на системата. След излизане от STR състоянието на OS и всички използвани приложения се възстановява. За ползване на режим S3(STR) обаче има определени изисквания към захранващия блок, поради което стойността по подразбиране е S1(POS).

o        S1(POS) - включва режим POS (стойност по подразбиране).

o        S3(STR) - включва режим STR.

·         Video Off option - позволява избиране на енергоспестяващия режим при ползване на APM, в който видеосистемата ще влезе след изтичането на избрания период от време при липса на активност, изключвайки видеодисплея.

o        Always on - видеодисплея е винаги включен.

o        Suspend - видеодисплея се изклюва при режим Suspend.

o        Susp, Stby Off - видеодисплея се изключва при режими Standby и Suspend.

o        All modes Off - видеодисплея се изключва при всички режими.

·         Video Off Method - определя начина на изключване на видеодисплея от BIOS при ползване на APM.

o        Blank Screen - затъмнява само екрана при задействане на енергоспестяващ режим, затъмнявайки видеобуфера.

o        V/H SYNC + Blank - затъмнява екрана при задействане на енергоспестяващ режим и изключва хоризонталната и вертикална синхронизация.

o        DPMS Support - позволява ползването на DPMS-поддръжка на видеоадаптера.

·         Modem Use IRQ - определя ползвания IRQ, който модема (ако го има) ползва. При поява на активност на избрания IRQ системата винаги се "събужда". Ако модем не присъства се избира стойност NA.

o        NA, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15

·         Suspend Switch - разрешава или забранява хардуерния превключвател за режим suspend, който присъства на някои дънни платки.

o        Enabled - разрешава suspend-превключвателя.

o        Disabled - забранява suspend-превключвателя.

·         Power Button/Soft-Off by PWRBTN - контролира начина на изключване не захранването чрез старт-бутона при ползване на ATX-захранващ блок.

o        Instant Off - незабавно изключване при натискане на бутона.

o        Delay 4 sec - изключването става само при натискане и задържане на бутона за 4 сек.

·         PWR Lost Resume State - контролира реакцията на BIOS след възстановяване на прекъснало по някакви причини захранване при ползване на ATX-захранващ блок.

o        Keep Off - системата остава изключена (стойност по подразбиране).

o        Last State - системата остава в положението, в което е била при прекъсването.

o        Turn On - включва системата.

·         HDD Off after/HDD Power down - позволява ползване на енергоспестяващия режим HDD power down mode при ползване на APM, в който HDD ще влезе след изтичането на избрания период от време при липса на активност. Всички други устройства остават активни.

o        Disabled - забранява HDD power down mode (стойност по подразбиране).

o        1Min-50Min - изключва захранването на HDD след избрания неактивен период от време.

·         Doze Mode - позволява ползване на енергоспестяващия режим Doze mode при ползване на APM, в който системата ще влезе след изтичането на избрания период от време при липса на активност. Процесора намалява мощността си, а всички други устройства остават активни и работят на пълна мощност.

o        Disabled - забранява Doze mode (стойност по подразбиране).

o        1Min-1Hr - активира Doze mode след избрания неактивен период от време.

·         Standby Mode - позволява ползване на енергоспестяващия режим Standby mode при ползване на APM, в който системата ще влезе след изтичането на избрания период от време при липса на активност. Захранването на фиксираните дискови устройства (Fixed Disks) и видеосистемата се изключва, а всички други устройства остават активни и работят на пълна мощност.

o        Disabled - забранява Standby mode (стойност по подразбиране).

o        1Min-1Hr - активира Standby mode след избрания неактивен период от време.

·         Suspend Mode - позволява ползване на енергоспестяващия режим Suspend mode при ползване на APM, в който системата ще влезе след изтичането на избрания период от време при липса на активност. Захранването на всички устройства с изключение на процесора се изключва, като се запазват всички данни и параметри до момента на изключването.

o        Disabled - забранява Suspend mode (стойност по подразбиране).

o        1Min-1Hr - активира Suspend mode след избрания неактивен период от време.

·         Fan Off Option - разрешава влизането на вентилатора на системата в Suspend Mode.

o        Always On - вентилатора на системата е винаги включен.

o        Suspend - вентилатора на системата влиза в Suspend mode.

·         Wake up events in Doze/Standby and Suspend Mode/PM Events - този набор от опции разрешава следенето на активносттта за специфичните IRQ-линии на всяко устройство, недопускайки влизане в различните APM-режими при наличие на активност и съответно излизане на системата от APM-режим при поява на активност.

·         VGA/LPT & COM/HDD & FDD/DMA/Master/Primary INTR - този набор от опции разрешава следенето на активносттта на специфично хардуерно IRQ за всяко устройство когато системата е в някой от различните APM-режими и при поява на активност изкарва системата от APM-режим.

·         Modem LAN/Ring Resume - разрешава излизане от различните APM-режими при прието от модема позвъняване (ring) или активност на LAN-карта.

o        Disabled - забранява опцията (стойност по подразбиране).

o        Enabled - разрешава опцията.

·         RTC Alarm Resume - разрешава излизане от различните APM-режими при сигнал за тревога от часовника за реално време (RTC, Real Time Clock).

o        Disabled - забранява опцията (стойност по подразбиране).

o        Date:hh:mm:ss - ако опцията е позволена тук се настройва времето (дата, час, минути и секунди), в което системата да излезе от APM-режим.


 

 

PnP / PCI Configuration


·         PNP OS Installed - указва дали е инсталирана PnP (Plug and Play) съвместима OS. Ако отговорът е да (Yes) OS поема управлението и сама конфигурира устройствата при стартиране. Ако е инсталирана OS, която не е PnP съвместима конфигурирането на устройствата се извършва от BIOS.

o        Yes - инсталираната OS е PnP съвместима

o        No - инсталираната OS не е PnP съвместима

·         Reset Configuration Data/Force Update ESCD - разрешава принудителното преконфигуриране на ESCD (Extended System Configuration Data). В тази област (по-точно казано подмодул) на всеки PnP BIOS се съхранява конфигурацията на системните ресурси - IRQ (Interrupt Request), DMA (Direct Memory Access) канали, I/O и memory адресни конфигурации на всички ISA, PCI, AGP (или други) периферни устройства, които са или не са PnP съвместими. Стойността по подразбиране е забранена и следва да се разрешава само в резултат на сериозен конфликт при преконфигурация след добавяне на нови периферни устройства. В този случай опцията се разрешава и ESCD се преконфигурира принудително при рестартирането на системата, при което BIOS отново забранява опцията.

o        Enabled - принудителната преконфигурация на ESCD е разрешена.

o        Disabled - принудителната преконфигурация е забранена (стойност по подразбиране).

·         Resource Controlled By - когато конфигурирането на периферните устройства се извършва от BIOS чрез тази опция се контролира процеса на конфигурация. Има два варианта - конфигурацията да се извърши автоматично или чрез ръчно задаване на ресурсите, които всяко устройство ше ползва. При ръчната конфигурация в зависимост от вида на устройството (Legacy ISA устройствата изискват специфичен IRQ/DMA канал за да функционират нормално, докато PCI/ISA PnP устройствата се придържат към PnP стандарта и могат да функционират на всеки IRQ/DMA канал) ръчно се задават съответните ресурси. Препоръчва се автоматично конфигуриране на устройствата, но ако възникнат проблеми, проявяващи се в дублиране на използвани ресурси между две (или повече) устройства трябва да се премине към ръчно разпределяне на ресурсите.

o        AUTO - автоматична конфигурация (стойност по подразбиране).

o        MANUAL - ръчно разпределяне на ресурсите.

§         PIRQ_0 Use IRQ No. ~ PIRQ_3 Use IRQ No. - при ръчно разпределяне на ресурсите чрез тази опция се задават IRQ-та на различните периферни устройства. Възможни стойности са: Auto, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15

·         Assign IRQ For VGA - разрешава резервирането на IRQ (най-често IRQ 11) за ползване от видеоадаптера. Всички съвременни видеоадаптери изискват такова резервиране, за да работят коректно и затова се препоръчва тази опция да е разрешена. Изключение правят само срещащи се рядко евтини и стари видеоадаптери, при които е възможно забраняването на опцията и освобождаването на съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        Enabled - разрешава резервирането (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява резервирането.

·         Assign IRQ For USB - разрешава резервирането на IRQ за интегрирания USB (Universal Serial Bus) контролер. Задължително е тази опция да е разрешена, ако се ползват USB устройства. Ако такива не се използват опцията може да се забрани и да се освободи съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        Enabled - разрешава резервирането (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява резервирането.

·         Assign IRQ For ACPI - разрешава резервирането на IRQ за ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Препоръчително е тази опция да е разрешена ако OS има пълна поддръжка на този интерфейс. Ако няма, възниква опасност от намаляване на стабилността и в този случай е по-добре да бъде забранена.

o        Enabled - разрешава резервирането (стойност по подразбиране).

o        Disabled - забранява резервирането.

·         PCI IRQ Activated By - контролира метода на активация (отпускане) на IRQ-поисквания за PCI-базирани контролери. ISA и старите PCI-базирани контролери се активират при метод Edge (ползвайки волтаж на едно постоянно ниво), докато съвременните PCI и AGP-базирани контролери се активират при метод Level (ползвайки волтаж на променливи нива). Старите контролери, изискващи метод Edge обикновено не поддържат споделяне на IRQ (IRQ sharing), а почти всяко съвременно PCI-базирано устройство, изискващо метод Level поддържа споделяне на IRQ. Ето защо е препоръчително ползването на метод Level ако в системата не присъстват стари ISA или PCI-базирани контролери.

o        Level - разрешава споделяне на IRQ (стойност по подразбиране).

o        Edge - при ползване на стари ISA или PCI-базирани контролери.

·         PCI/IRQ Assignment - позволява ръчно присвояване на IRQ за всеки PCI-слот. Ако опцията е установена на Auto (каквато е стойността по подразбиране) присвояването се извършва автоматично от BIOS.

o        Slot 1,5 - присвояване на IRQ за PCI-слотове 1 и 5, които обикновено споделят IRQ.

§         Auto, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15

o        Slot 2/OnBoard AC97 - присвояване на IRQ за PCI-слот 2 и интегрирания звуков кодек AC97 (PCI-слот 2 и звуковия кодек AC97 споделят IRQ).

§         Auto, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15

o        Slot 3 - присвояване на IRQ за PCI-слот 3

§         Auto, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15

o        Slot 4/OnBoard USB - присвояване на IRQ за PCI-слот 4 и интегрирания USB-контролер (PCI-слот 4 и USB-контролера споделят IRQ)

§         Auto, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15


Integrated Peripherals


·         Onboard IDE -1 Controller - позволява активиране или деактивирвне на първия IDE-канал на интегрираният на дънната платка IDE-контролер. По подразбиране е активиран, тъй като ако е деактивиран закачените на него устройства няма да работят. Ако обаче на него не са закачени устройства може да се деактивира и освобождава IRQ 14 за ползване от други устройства.

o        Enabled - активира първия IDE-канал (стойност по подразбиране).

o        Disabled - деактивира първия IDE-канал.

·         Onboard IDE -2 Controller - позволява активиране или деактивирвне на втория IDE-канал на интегрираният на дънната платка IDE-контролер. По подразбиране е активиран, тъй като ако е деактивиран закачените на него устройства няма да работят. Ако обаче на него не са закачени устройства може да се деактивира и освобождава IRQ 15 за ползване ot други устройства.

o        Enabled - активира втория IDE-канал (стойност по подразбиране).

o        Disabled - деактивира втория IDE-канал.

·         Master/Slave Drive PIO Mode - позволява настройката на PIO (Programmed Input/Output Data Transfer) режимите за всяко IDE-устройство. Препоръчва се стойност Auto (стойност по подразбиране), при което BIOS автоматично открива подходящия PIO-режим за всяко устройство. Възможно е и задаване на ръчно избиране, налагащо се при определени случаи - ако по някаква причина BIOS не открие подходящия PIO-режим, ако трябва устройството да се настро на по-висок PIO-режим, отколкото "официално" поддържа или при овърклок на PCI-шината и породени от това проблеми с IDE-устройствата.

o        Auto - автомат. откриване на PIO mode (стойност по подразбиране).

o        PIO Mode 0 - избира PIO mode 0 със скорост на трансфер 3.3 MB/сек.

o        PIO Mode 1 - избира PIO mode 1 със скорост на трнсфер 5.2 MB/сек.

o        PIO Mode 2 - избира PIO mode 2 със скорост на трансфер 8.3 MB/сек.

o        PIO Mode 3 - избира PIO mode 3 със скорост на трансфер 11.1 MB/сек.

o        PIO Mode 4 - избира PIO mode 4 със скорост на трансфер 16.6 MB/сек.

·         Master/Slave Drive UltraDMA - включва или изключва UltraDMA режимите за всяко IDE-устройство. Препоръчва се стойност Auto (стойност по подразбиране), при което BIOS автоматично открива подържания(ите) DMA-режим(и) и разрешава подходящия за всяко устройство. Забраняването на тази опция се използва при анализиране на проблеми с IDE-устройствата.

o        Auto - автомат. откриване на UltraDMA (стойност по подразбиране).

o        Disabled - изключва UltraDMA режимите.

·         IDE HDD Block Mode/IDE Block Mode - разрешава четенето на блокове от много (4, 8 16 или 32) сектора от съответното IDE-устройство при единична транзакция и спомага за увеличаване на капацитета при трансфер на данни по IDE-каналите.

o        Enabled - разрешава мултисекторните трансфери.

o        Disabled - забранява мултисекторните трансфери (стойност по подразбиране).

·         IDE Prefetch Mode - разрешава или забранява набора от Prefetch-буфери на вградения PCI IDE контролер. При използване не 32-битови OS се препоръчва забраняването на тази опция, тъй като тогава достъпа до IDE-устройствата е директен, като BIOS се заобикаля и не се забраняват прекъсванията при завършване на програмни входно-изходни (I/O) операции. Забраняването също предотвратява грешки при ползване на чипове с дефектен интерфейс при PCI IDE контролерите (като PC-Tech RZ1000 или CMD640), които може да доведат до загуба на данни от твърдият диск ако опцията е разрешена.

o        Enabled - разрешава Prefetch-буферите.

o        Disabled - забранява Prefetch-буферите (стойност по подразбиране).

·         Init Display First - указва на коя шина е видеоадаптера. Ако присъстват два (или повече) видеоадаптера на различни шини (AGP, PCI) оттук се настройва кой ще се инициализира пръв. Ако видеоадаптера е един изборът се определя от това на каква шина е той. При някои дънни платки неточното дефиниране на опцията (ako видеоадаптера е PCI, а опцията е настроена на AGP, в обратния случай стартирането ще е нормално) ще доведе до "черен екран" (системата няма да стартира).

o        PCI - при PCI-базиран видеоадаптер (стойност по подразбиране).

o        AGP - при AGP-базиран видеоадаптер.

·         USB Controller - разрешава активирането на интегрирания USB (Universal Serial Bus) контролер. Задължително е тази опция да е разрешена ако се ползват USB устройства. Ако такива не се използват опцията може да се забрани и да се освободи съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        Enabled - активира USB-контролера (стойност по подразбиране).

o        Disabled - деактивира USB-контролера.

·         USB Keyboard Support - разрешава или забранява поддръжката на клавиатура с USB интерфейс. Ако такава присъства опцията се разрешава (Enabled), в противен случай се забранява (Disabled).

o        Enabled/Disabled

·         USB Keyboard Support Via - определя дали поддръжката на USB-клавиатура ще се извърши от OS (OS) или от BIOS (BIOS). Ако се ползва DOS поддръжката на USB-клавиатура трябва да се извърши от BIOS, в противен случай поддръжката от OS е по-функционална.

o        OS/BIOS

·         Onboard FDD Controller - разрешава активирането на интегрирания FDD контролер. Задължително е тази опция да е разрешена, ако се ползва(т) FDD устройство(а). Ако такива не се използват опцията може да се забрани и да се освободи съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        Enabled - активира FDD контролера (стойност по подразбиране).

o        Disabled - деактивира FDD контролера.

·         Onboard Serial Port 1/2 - разрешава активирането (както и промяната на I/O-адресите и IRQ-та за всеки) на двата интегрирани комуникационни серийни порта (COMs, COM Ports). Задължително е тази опция да е разрешена ако те се ползват. Препоръчва се стойност Auto (стойност по подразбиране), при което BIOS автоматично конфигурира техните I/O-адреси и IRQ-та така, че да не се дублират с ресурсите на други устройства. При нужда заеманите ресурси могат да се настроят и ръчно. Ако такива не се използват опцията може да се забрани и да се освободи съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        Auto, 3F8h/IRQ4, 2F8h/IRQ3, 3E8h/IRQ4, 2E8h/IRQ3, 3F8h/IRQ10, 2F8h/IRQ11, 3E8h/IRQ10, 2E8h/IRQ11, Disabled

·         Onboard IR Function - тази опция контролира евентуално свързания с втория комуникационен сериен порт (COM2) инфрачервен (IR device) модул за връзка. Има два режима на работа на тези модули - IrDA (HPSIR) режим и ASK IR (Amplitude Shift Keyed IR) режим. Ако има инсталиран такъв модул се избира подходящия за него режим на работа, а ако няма опцията се изключва (Disabled, при някои платки Normal).

o        IrDA/ASK IR/Disabled(Normal)

·         Duplex Select - позволява настройката на режима на предаване на данни на инсталираните IR-модули. В зависимост от поддържаните от съответния IR-модул режими се избира Full-Duplex (по-добрия вариант, предаването се осъществява едновременно в двете посоки) или Half-Duplex (предаването се осъществява последователно само в една посока)

o        Full-Duplex/Half-Duplex

·         RxD Active/ TxD Active - позволява настройката на поляритета на режимите приемане/предаване на данни на инсталираните IR-модули. В зависимост от поддържаните поляритети за съответния IR-модул се избира High или Low.

o        High/Low

·         Onboard Parallel Port - разрешава активирането (както и промяната на I/O-адреса и IRQ-то) на интегрирания паралелен порт (LPT). Задължително е тази опция да е разрешена ако LPT-порта се ползва. Препоръчва се стойност Auto (стойност по подразбиране), при което BIOS автоматично конфигурира неговия I/O-адрес и IRQ така, че да не се дублират с ресурсите на други устройства. При нужда заеманите ресурси могат да се настроят и ръчно. Ако LPT-порта не се използва опцията може да се забрани и да се освободи съответния IRQ за ползване от други устройства.

o        378h/IRQ7, 278h/IRQ5, 3BCh/IRQ7, Disabled

·         Parallel Port Mode - позволява настройката на режима на трансфер на LPT-порта. Ако той е забранен опцията не е активна.

o        SPP (Standard Parallel Port) - стандартен режим, който е съвместим с всякакви LPT-устройства, но е много бавен, тъй като не поддържа двупосочни трансфери (стойност по подразбиране).

o        ECP (Enhanced Com Port) - режим, който осигурява симетрична двупосочна комуникация, като ползва и DMA-протокол. Това е най-бързия режим и при него трансфера достига до 2.5 Mbits/сек. Препоръчително е да се ползва, но трябва да е сигурно, че и LPT-устройството, включено към порта го поддържа.

§         ECP Mode Use DMA - позволява задаването на DMA-канал при ECP и ECP+EPP режими. Препоръчва се стойност Auto (стойност по подразбиране), при което BIOS автоматично присвоява DMA-канал така, че да не се дублира с използван от друго устройство DMA-канал.

§         Auto/1/3

o        EPP (Enhanced Parallel Port) - режим, който ползва наличните сигнали на LPT-порта за осигуряване на несиметрична двупосочна комуникация. Подходящ е за включване на външни IDE-устройства, включени към LPT-порта.

§         EPP Mode Select - позволява настройката на версията на EPP-режима при ECP и ECP+EPP режими. Препоръчва се ползването на версия EPP 1.9, с която се постига по-голямо бързодействие. Ако обаче LPT-устройството не я поддържа се ползва версия EPP 1.7.

o        ECP+EPP - комбинация между ECP и EPP режимите, позволяващ ползването на всеки от тях без превключване (но не по едно и също време).

·         KBC Input Clock Select - позволява настройката на честотата на сигнала, подаван от клавиатурния контролер. За по-добро време за "отговор" се препоръчва стойност 16MHz. При клавиатурни проблеми и/или невъзможност за инициализация на клавиатурата могат да се опитат по-малките стойности.

o        8MHz/12MHz/16MHz

·         Power On Function - позволява настройката на метода за включване на системата. По подразбиране включването се извършва чрез съответния бутон/ключ върху кутията (Button Only). Алтернативните варианти са включването чрез натискане на определен бутон от клавиатурата (Hot Key) или мишката (Mouse Left, Mouse Right).

·         Button Only/Mouse Left/Mouse Right/Keyboard 98


 

PC Health Status


·         Current CPU Temp. (C o / F o) - подава информация в реално време за настоящата температура на процесора, измерена от датчика на дънната платка или от вградения датчик на процесора (ако има такъв). Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current System Temp. (oC/oF) - подава информация в реално време за настоящата температура на чипсета и/или в кутията, измерена от датчика на дънната платка или от вградения датчик на чипсета (ако има такъв). Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current CPU FAN Speed (RPM) - подава информация в реално време за настоящата скорост на въртене на охлаждащия вентилатор на процесора, измерена от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current Chassis FAN Speed (RPM) - подава информация в реално време за настоящата скорост на въртене на охлаждащия вентилатор на кутията, измерена от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current Vcore (V) - подава информация в реално време за настоящото захранващо напрежение (Vcore) на процесора, измерено от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current Vio/3.3V - подава информация в реално време за настоящото захранващо напрежение (Vio) нa чипсета, измерено от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current 5V - подава информация в реално време за настоящото захранващо напрежение (+/- 5V) нa системата, измерено от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         Current 12V - подава информация в реално време за настоящото захранващо напрежение (+/- 12V) нa системата, измерено от датчика на дънната платка. Стойностите са само информативни и не могат да се променят.

·         CPU FAN Protection - разрешава следенето на състоянието на вентилатора на процесора и ако той спре инцидентно при повреда (при изваден кабел, засмукване на голямо количество прах и др.) гаси автоматично машината без предупреждение, като запазва процесора от прегряване и неминуемо изгаряне (обикновено при съвременните процесори това става много бързо). Препоръчва се включването на тази опция, тъй като обикновено откриването на повредата и изключването на машината ръчно практически не е възможно за толкова кратко време. По подразбиране тази опция е изключена, защото не всички вентилатори притежават схема за подаване на информация на датчика на дънната платка (за да може да се ползва тази опция захранването на вентилатора трябва да се включва към дънната платка посредством три, а не две жици, третата се използва за измерване на оборотите и следене на състоянието му). Ако в системата има такъв вентилатор и опцията е включена това ще доведе до автоматично изключване на системата още при стартиране, тъй като датчика ще бъде "излъган" за спрял вентилатор.

o        Enabled - защитата е включена.

o        Disabled - защитата е изключена (стойност по подразбиране).

·         CPU Temp. Protection - разрешава следене на температурата на процесора и ако тя надвиши зададената в чрез опцията CPU Temp. Alarm (виж по-долу) гаси автоматично машината без предупреждение, като запазва процесора от прегряване и неминуемо изгаряне (обикновено при съвременните процесори това става много бързо). Препоръчва се включването на тази опция, тъй като обикновено констатацията на прегряването и изключването на машината ръчно практически не е възможно за толкова кратко време.

o        Enabled - защитата е включена.

o        Disabled - защитата е изключена.

·         CPU Temp. Alarm - позволява въвеждане на критична стойност на температурата на процесора, след чието надвишаване следва звукова аларма и ако е включена опцията CPU Temp. Protection следва автоматично гасене на машината. Разумната стойност е в порядъка на 50oC - 55oC, въпреки че болшенството процесори могат да работят и над нея. "Живота" на процесора е в пряка зависимост от температурния му режим на работа - при поддържана по-ниска работна температура живота му се увеличава, като е в сила и обратната зависимост - при поддържана по-висока работна температура живота му се намалява.

o        30оC-80oC


Frequency / Voltage Control


·         CPU Vcore Adjust - позволява задаване на на по-високо или по-ниско Vcore (захранващото напрежение на ядрото) от потребителя със стъпка 0.025V и се използва при екстремен overclock на процесора за постигане на стабилна работа на системата. Различните процесори изискват различно Vcore, затова не се упоменават конкретни стойности. ВНИМАНИЕ - повишаването на Vcore с повече от 10% от номинала може да повреди необратимо процесора!!!

o        Default (стойност по подразбиране).

·         Auto Detect DIMM/PCI Clk - BIOS следи активността на AGP, PCI и SDRAM по слотове. Ако в някой слот няма карта (или SDRAM-модул) BIOS изключва съответния сигнал към този слот. Това спомага за намаляване на електромагнитната интерференция (EMI) без компромис за стабилността, като в същото време намалява консумацията на дънната платка, защото само компонентите "в ход" консумират енергия.

o        Enabled - опцията е включена (стойност по подразбиране).

o        Disabled - опцията е изключена.

·         Spread Spectrum Modulated - Когато генератора на системния часовник (clock generator) генерира импулси, екстремно високите пулсации (пиковете) причиняват електромагнитна интерференция (EMI). Опцията редуцира генерираната паразитна EMI, изглажда импулсната крива и намалява вероятността за възникване на интерференция с другите електронни елементи в тази област. Ако паразитни пулсации не се наблюдават е добре тази опция да се изключи (Disabled) за постигане на оптимални стабилност и бързодействие, в противен случай стойността се настройва опитно. При овърклок тази опция трябва да се изключва, тъй като са възможни моментни самоволни покачвания на на честотата от 25 MHz (при 1 GHz процесор), при което има голяма вероятност от забиване на системата.

o        Disabled (стойност по подразбиране)/Enabled/0.25%/0.5%

·         CPU Host/PCI Clock - позволява задаване на на по-високо или по-ниско отношение между честотата на системната шина (FSB) и честотата на PCI-шината или плавно (през 1 MHz) или стъпково (през 5 MHz, 10MHz или друга стъпка). Чрез тази опция (не присъства на всички дънни платки) системата може да се "овърклоква по шина (FSB)", което дава по-добри резултати, тъй като се повишава не само работната честота на FSB (оттам и на процесора), но и тази на AGP, PCI и SDRAM-паметта. В зависимост от периферията обаче може да има и повече проблеми при този метод, тъй като някой от компонентите (или повече от един) може да не издържи на по-високата работна честота. Числовите опции са различни при различните дънни платки, затова се упоменават само примерни стойности, както и тази по подразбиране.

o        Default - номинални стойности (стойност по подразбиране).

o        100/33 - FSB работи на 100 MHz, PCI на 33 MHz (примерни стойности).

o        133/33 - FSB работи на 133 MHz, PCI на 33 MHz (примерни стойности)

Load Optimal / Fail-Safe Defaults


·                     Load Optimal/Performance Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като оптимизирани за максимално бързодействие на системата. Препоръчително е да се ползват тези настройки при нормална работа.

·                     Load Fail-Safe Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като подходящи за максимална стабилност (и намалено бързодействие). Използват се за диагностициране при нестабилна работа или като "отправна точка" при овърклокинг на системата.

·                     Save Setting and Exit - чрез тази опция се записват (запаметяват) вече направените настройки на BIOS (възможно е да се използва и бърз клавиш - функционален F10) и след потвръждаване за запазване на промените (клавиш Y на запитването дали да се запамети новата конфугурация) системата се рестартира и промените влизат в действие.

 

Load Optimal / Fail-Safe Defaults


·                     Load Optimal/Performance Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като оптимизирани за максимално бързодействие на системата. Препоръчително е да се ползват тези настройки при нормална работа.

·                     Load Fail-Safe Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като подходящи за максимална стабилност (и намалено бързодействие). Използват се за диагностициране при нестабилна работа или като "отправна точка" при овърклокинг на системата.

·                     Save Setting and Exit - чрез тази опция се записват (запаметяват) вече направените настройки на BIOS (възможно е да се използва и бърз клавиш - функционален F10) и след потвръждаване за запазване на промените (клавиш Y на запитването дали да се запамети новата конфугурация) системата се рестартира и промените влизат в действие.

 

 

Set Supervisor / User Password


·                     Set Supervisor Password - тази опция позволява да се въведе паролата,чрез която се ограничава достъпа до BIOS и/или до цялата система от неоторизиран достъп посредством опцията Security Option, намираща се в Меню BIOS Features Setup. Паролата на контролиращия дава достъп за модифициране на всички опции в BIOS при използване. Ако се налага ограничението на достъпа да се забрани се въвежда празна парола (натиска се само Enter) при заявка за смяната й.

·                     Set User Password - тази опция позволява да се въведе паролата,чрез която се ограничава достъпа до BIOS и/или до цялата система от неоторизиран достъп посредством опцията Security Option, намираща се в Меню BIOS Features Setup. Паролата на потребителя дава достъп за модифициране на ограничен брой опции в BIOS при използване, като системата е напълно функционална. Ако се налага ограничението на достъпа да се забрани се въвежда празна парола (натиска се само Enter) при заявка за смяната и.


 

 

Load Optimal / Fail-Safe Defaults


·                     Load Optimal/Performance Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като оптимизирани за максимално бързодействие на системата. Препоръчително е да се ползват тези настройки при нормална работа.

·                     Load Fail-Safe Defaults - зареждат се глобално (за целия BIOS) настройки, които производителят е определил като подходящи за максимална стабилност (и намалено бързодействие). Използват се за диагностициране при нестабилна работа или като "отправна точка" при овърклокинг на системата.

·                     Save Setting and Exit - чрез тази опция се записват (запаметяват) вече направените настройки на BIOS (възможно е да се използва и бърз клавиш - функционален F10) и след потвръждаване за запазване на промените (клавиш Y на запитването дали да се запамети новата конфугурация) системата се рестартира и промените влизат в действие.


 

 

 

Клавишни комбинации за влизане в BIOS


Метод/Клавиш(и)

Система

del при стартиране

AMI, Award

Esc при стартиране

Toshiba

F1 при стартиране

Toshiba; Phoenix; Late model PS/1 Value Point and 330s

F2 при стартиране

NEC

F10

Compaq

Ins при стартиране

IBM PS/2s w/ Reference Partition

Reset два пъти

Some Dells

Alt Enter

Dell

Alt ? some

PS/2s

Ctrl-Esc

General

Ctrl Ins

some PS/2s when pointer at top right of screen

Ctrl Alt Esc

AST Advantage, Award, Tandon

Ctrl Alt +

General

Ctrl Alt S

Phoenix

Ctrl Alt Ins

Zenith, Phoenix

Ctrl S

Phoenix

Ctrl Shift Esc

Tandon 386

Shift Ctrl Alt + Num Pad del

Olivetti PC Pro

Setup disk

Old Compaqs, Epson (Gemini), IBM, IBM PS/2, Toshiba, most old 286s